Początek fotograficznej pasji – Co warto wiedzieć?

Początek fotograficznej pasji – Co warto wiedzieć?

Jeżeli robienie zdjęć to twoje hobby, chcesz, by były bardziej profesjonalne, lub zacząłeś się interesować zawodem fotografa i chcesz podszkolić swój warsztat, poznaj podstawy fotografii, rozpocznij przygodę w świecie, gdzie obraz zastępuje treść. Na początku musisz poznać swój aparat, zaznajomienie z funkcjami sprzętu, pomoże ci odkryć opcje, o których nie miałeś wcześniej pojęcia, a robione przez ciebie zdjęcia zyskają na jakości. Warto przeczytać instrukcję obsługi, by znać ze strony technicznej możliwości swojego sprzętu. Przestaw tryb na manualny i.. zaczynamy!

ISO czyli czułość

Czułość na światło ma wartość w zakresie 50- 2560 lub większą w bardziej profesjonalnych aparatach. Im niższa jednostka, tym czułość sensora jest mniejsza. Co to dla nas oznacza? – Sprzęt używamy, ustawiając małą czułość, gdy warunki są dobre – jest dużo światła, przy świetle jasnym, dziennym fotografując krajobraz, budynki. Gdy pogoda jest pochmurna, lub jesteśmy w pomieszczeniach, lepiej ustawić wyższe ISO – 400 i więcej.

Przysłona

Jest to element w obiektywie, dzięki, któremu regulujemy ilość światła, które wpada na matrycę przez obiektyw. Szerzej otwarta przesłona przepuści więcej światła, a co za tym idzie, zdjęcie będzie jaśniejsze. Kolejną jej funkcją jest odpowiedzialność za głębie ostrości. Przy małej wartości wyostrzy gołówny punkt, rozmywając tło – funkcja przydatna przy tworzeniu portretów. Przysłona o dużej wartości znajdzie zastosowanie w fotografii krajobrazu i architektury, gdzie wyraźny będzie cały kadr.

Czas naświetlania – Migawka

Od czasu naświetlania zależy jasność zdjęcia. Jeśli jest dłuższy, fotografia jest jaśniejsza. Matryca naświetla się dłużej, wpuszcza więcej światła. Jeśli wydłużymy czas naświetlania, a nie posiadamy stabilizatora, zdjęcie może być poruszone. Wszystko, co się zmieniło w kadrze, gdy migawka była otwarta, będzie widoczne na zdjęciu.