Spider-Man 2 – czyli kolejna odsłona superbohatera

Spider-Man 2 – czyli kolejna odsłona superbohatera

„Niesamowity Spider-Man 2” jest nie tylko bardziej ekscytujący, ale też dynamiczniejszy niż pierwsza część. Łączy w sobie sensacje, klasyczne kino super bohaterów, a także romans i horror.

Budowanie postaci w filmie

Życie Petera Parkera ( Andrew Garfield ) dzieli się między eliminowaniem złych charakterów jako Spider-Man a spędzaniem czasu z ukochaną osobą – Gwen ( Emma Stone ). Peter nie zapomniał o obietnicy, którą złożył ojcu Gwen, że będzie ją chronił, trzymając się ją z daleka od Spider Mana – ale tej obietnicy po prostu nie może dotrzymać. Sytuacja Petera zmieni się, gdy pojawi się nowy złoczyńca Electro ( Jamie Foxx ), stary przyjaciel Harry Osborn. W retrospekcji Richard Parker nagrywa wiadomość wideo, próbując wytłumaczyć się ze swoich eksperymentów w Oscorp przed swoim zniknięciem. Wraz ze swoją żoną Mary Parker wsiada do samolotu, który zostaje porwany przez mężczyznę wysłanego, by go zabić. Po latach nieobecności w mieście Harry Osborn powraca jako spadkobierca Oscorp Industries i rozmawia ze swoim ojcem Normanem, który jest w bardzo złym stanie zdrowia. Norman wyjaśnia Harry’emu, że choroba jest genetyczna i Harry jest w wieku, w którym zacznie się ujawniać. Przed śmiercią daje Harry’emu małe urządzenie, które, jak twierdzi, zawiera dzieło jego życia. Następnego dnia Norman Osborn zmarł, czyniąc Harry’ego Osborna dyrektorem generalnym Oscorp, gdzie Felica Hardy zostaje jego nową asystentką. Po usłyszeniu wiadomości, Peter Parker odwiedza Harry’ego i obaj spotykają się po dziesięciu latach. Tak zaczyna się historia i walka superbohatera ze złoczyńcami. Historia, która będzie przeplatać elementy komedii, romansu, a niekiedy rodem z thrillera.

Warto czy nie?

Historia jest charakterystyczna dla wszystkich filmów o superbohaterach. Fabuła nieuchronnie zmierza do decydującej bitwy między dobrym a złym. „Spider-Man 2” to w dużej mierze film, który nie został opowiedziany w pierwszej wersji. Ciągłe poszukiwania przez Petera odpowiedzi – dlaczego rodzice zostawili go w dzieciństwie, jego relacje ze swoją dziewczyną i spotkanie z przyjacielem z dzieciństwa Harrym Osbornem w dużej mierze pochłaniają pierwszą połowę filmu. Dzięki temu reżyser udanie nawiązuje do pierwszej odsłony i tworzy ciekawą kontynuację, jednocześnie zachowując konwencję filmu o superbohaterach. Sama scena finałowa została zaaranżowana z pełnym zaangażowaniem i przy wykorzystaniu najnowszych technik. Wystarczy powiedzieć, że na potrzeby scen walki praktycznie zbudowano scenerię części Nowego Jorku.